ANASAYFA | BLOG | SORU CEVAP | REFERANSLARIM | DOWNLOAD | HAKKIMDA | İLETİŞİM | ARAMA
HAFIZA KARTI DOLU AMA DOSYALAR GÖZÜKMÜYOR MU
Hafıza kartı dolu ama içindekiler gözükmüyor yada boş gösteriyor
Fotograf makinesine taktığımda fotografları görebiliyorsunuz ama bilgisayarda gözükmüyor
Flash Disk iniz dolu ama içeriğine erişemiyor musunuz

Hemen hemen herkesin başına gelen bir durumdur. Virüs kaynaklı bir sorundur, virüs hafıza kartınızdaki verileri sistem dosyası haline getiriyor ve bilgisayarınız da sistem dosyalarını görmenizi engellediği için göremiyorsunuz. Bu sorunu 2 şekilde çözmek mümkün. 

FK-gizle

 
1.YOL
Filezilla yada WINRAR tarzı bir programla hafıza kartınızın dizinine eriştiğinizde dosyaları görmeniz münkün. Hafıza kartınızın içerisine girip mouse ile sağ tıklayarak YENİ->WINRAR Arşivi dediğinizde

sag-click-winrar
 
hafıza kartınızın içerine boş bir winrar dosyası oluşturulacaktır. Buna tıklayarak girdiğinizde içerik boş olarak gözükecek ve ... ile üst dizine geçeceğiz.
 
winrar
 
üst dizine geçtiğinizde virüsün engellemiş olduğu dosyaları görebileceksiniz ve buradan dosyalarınızı kopyalayarak istediğiniz yere alabilirsiniz.
 
winrar-icerik-gorme
 
Burada dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta ise klasörleri direk kopyalayıp yapıştırdığınızda yada sürüklediğinizde klasörler gözükmeyecektir. Bunun yerine klasörlerin içine girerek içlerindeki dosyaları alınız. Bu şekilde yaptığınızda verilerinizi kurtarmış olacaksınız.
 
2.YOL
Bilgisayarınızın gizli dosyalar ile sistem dosyalarını gösterme seçeneklerini ayarlayarak hafıza kartınıza girdiğinizde direk dosyalarınızı görmeyi de sağlayabilirsiniz. Bu işlem için Klasör seçeneklerine girmeniz gerekiyor. 
 
XP için >> Bilgisayarım / (üst menüden)Araçlar / Klasör Seçenekleri
 
WİN7 için >> Bilgisayarım / (üst menüden)Düzenle / Klasör ve Arama Seçenekleri
 
WİN8 için >> Bilgisayarım / (üst menüden)Görünüm / Seçenekler / Klasör ve Arama Seçenekleri
 
klasor-secenekleri
 
Klasör Seçeneklerine girdikten sonra üstteki tab lardan Görünüm e tıkladığımızda üstteki resimdeki gibi seçenekleri göreceksiniz. Buradan Gizli dosyarı göster i işaretliyoruz, ardından Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle(Önerilen) seçeneği default olarak işaretlidir, ondaki işareti kaldırıyoruz. Kaldırdığımızda uyarı verecektir, onaylayın ve ardından uygulayarak hafıza kartınıza girdiğinizde dosyalarınızı görebileceksinizDiğer Yazılarımdan Seçmeler...